logo
Skutečně sibiřský modřín
Vyrábíme terasové palubky dřevěné podlahy a palubky obkladové
+ 420 602 772 682

Hoblovaná prkna


Co je to profilování/hoblování prken

Omítaná prkna a hranoly (trámy) používali lidé po celá staletí a dodnes zůstávají nezaměnitelným stavebním materiálem. Není to tak dávno, kdy se k prknům a trámům přidala řeziva se složitým příčným řezem, se kterými se pracuje daleko lépe a efektivněji. Profilované řezivo je opravdu velmi dobré, otázkou je, zda si dokáže obhájit svoji cenu.

V širším pojetí znamená profilování dát výrobku určitý daný speciální tvar, zpravidla v příčném řezu. Když si vezmeme podlouhlý výrobek (5 – 6 m), profil řezu probíhá po celé jeho délce, i když v některých případech se profil v průřezu může měnit.

Prkna a hranoly, opatřené složitými profily jsou propracovanějším stavebním materiálem než obyčejné řezivo. Mluvíme tady o Klasiku, Rhombusu, podlahových prknech a palubkách… Cena takovéhoto řeziva je pochopitelně vyšší, nicméně se jedná již o prakticky hotové výrobky (hoblovaná prkna), které se mohou použít bez dalších zásadních úprav. Veškerá práce pak obnáší už jenom zkrácení na potřebnou délku a případně je můžeme na konec ještě naolejovat.
Podstatný rozdíl mezi profilovanými výrobky a ostatními je to, že jsou opatřeny perem a drážkou, díky kterým vypadá obložení celistvě, a nejsou vidět mezery mezi jednotlivými prvky.

Jaká mají hoblovaná prkna použití?

Hoblovaná prkna s velkým průřezem se dobře osvědčila při stavbě nosných a přesných konstrukcí, které musí v každém případě zůstat stabilní – podlahy, příčky, stropní a střešní konstrukce.
Tento materiál se používá na dokončovací práce, například na pokládku masivní podlahy v parních saunách. Z hoblovaných prken se vyrábí také schody, jsou z nich hezké ploty, altány a různé druhy přístřešků. Hoblované prkno je nenahraditelné v nábytkářském průmyslu. A právě ono je polotovarem pro frézované výrobky, jako jsou podlahové palubky, tatran nebo palubky obkladové.Do seznamu blogů