Rozlišujeme několik druhů modřínu, a to podle oblastí, kde rostou a podle vlastností dřeva.
Evropský modřín:
Evropský modřín je běžným zástupcem tohoto druhu, rozšířeným v západní a severní Evropě. Dosahuje výšky až 50 metrů, má štíhlý a silný kmen a hustou korunu nepravidelného tvaru. V našich klimatických podmínkách mívá dospělý strom průměrnou výšku 25 metrů. Koruna jehličnanu má kuželovitý tvar a jasně zelenou barvu. Zralé šišky jsou v odstínech hnědé a jejich velikost je zhruba 4 cm, kvést začíná strom v květnu. Modřín je nejrychleji rostoucí mezi borovicovitými. Nevadí mu mrazy a jeho dřevo má vynikající estetické vlastnosti a dlouhou životnost. Dobře prospívá na různých druzích půd, nesnáší ale místa se stojatou vodou. Velmi dobře se modřínu daří na vápenité půdě, černozemi, podzolu a písčitohlinitých půdách. Dalším příznivým vlivem je dobře provzdušněná zem, která umožňuje rozvinutí a upevnění kořenů i celého stromu.
Sibiřský modřín:
Modřín sibiřský je v Rusku velmi rozšířený a jeho podíl v lesích je 50%. Dosahuje výšky 45 metrů a vyniká rovným kmenem, který se směrem k zemi rozšiřuje, a je pokrytý silnou světle hnědou kůrou. Jehličí mladých výhonků má tvar úzké pyramidy a je řídké, u dospělých stromů je široké, pyramidovitého tvaru, a vztyčené. Větve sibiřského krasavce svírají s kmenem úhel 90o a jejich konce jsou zahnuté nahoru. Jehlice sibiřského modřínu jsou světle zelené a dlouhé 13 – 45 mm. Při dozrávání získávají jeho šišky světle hnědé a žluté odstíny. K opylení dochází koncem dubna až začátkem května a probíhá po dobu zhruba 10 dnů. K náletu semen pak dochází na podzim, nejčastěji v říjnu. Kolika let se dožívá modřín? U sibiřského modřínu je to v průměru 200 – 300 let, jsou ale i stromy, kterým je více 500.
Modřín daurský:
Roste na ruském dálném východě a v dobrých klimatických podmínkách dosahuje výšky zhruba 30 metrů. Od jiných dřevin se odlišuje načervenalou kůrou, která v období dospívání stromu značně zesílí. Mladé výhonky mívají slámově žlutou barvu, často je můžeme vidět holé a svěšené. Jehličí má světle zelenou barvu a délku až 30 mm. Šišky tohoto modřínu jsou drobné, dlouhé asi 20 mm a mají vejčitý nebo oválný tvar. Za zmínku stojí i skutečnost, že jehlice jsou na jaře světle zelené, v létě jasně zelené a na podzim jsou nazlátlé. Tento druh roste jak na svazích vysokých hor, tak i v údolích řek. Vzhledem k nenáročnosti daurského modřínu na složení půdy roste tento strom i v bažinatých místech, na kamenitých úbočích, dokonce i tam, kde je trvale zmrzlá půda (ne do velké hloubky).
Modřín americký:
Je rozšířený na severní polokouli a dorůstá do výšky 25 metrů, průměr jeho kmene bývá obvykle mezi 30 a 60 centimetry. Roste převážně na území Kanady a na severovýchodě USA. Kuželovitá koruna je tvořena svěšenými hadovitými větvemi a kmen má tmavě hnědou nebo šedou barvu. Jehličí je na jaře světle zelené a v létě ztmavne, má délku až 30 mm. Šišky jsou dlouhé 10 – 20 mm, mají fialový odstín a po vyschnutí a otevření zhnědnou. Kvést začíná v polovině května a rodí jednou za čtyři roky.
Nabízíme zákazníkům se zúčastnit v soutěže a vyhrát ceny:
1. místo – zahradní nábytek více: https://drevonazahradu.cz
2. místo – dětský domeček
3. místo – sleva 15% na dřevěný domeček nebo nábytkový set
V soutěže se zúčastní všechny faktury od 05.12.2018 do 30.01.2019 s celkovou částkou nákupu nad 3 000 Kč bez DPH. Všechny čísla Vaších nákupních faktur budou poskytnuté generátoru náhodných čísel. 30.01.2019 po 18:00 budou určeny výherce a video průběhu celé soutěže bude zveřejněno na teto stránce.
Terasové prkno ze sibiřského modřínu je jedinečný materiál, který se vyznačuje vysokou pevností, vynikající odolností vůči vlhkosti, nádherným vzhledem a výbornými ekologickými vlastnostmi. Díky své pevnosti a vysoké voděodolnosti mají prkna ze sibiřského modřínu dlouhou životnost (70 až 100 let!). Přestože má takové vynikající vlastnosti, je možné si modřín pořídit za dostupnou cenu. Venkovní podlaha ze sibiřského modřínu vyhoví všem vašim očekáváním ohledně užitných vlastností.
Sibiřský modřín je jedinečný materiál, který se vyznačuje vysokou pevností, ve srovnání s jinými druhy dřevin bezkonkurenční odolností vůči vlhkosti a nádherným vzhledem.
1. Poměr cena a kvalita – vzhledem ke svému rozšířenému výskytu je modřín levnější než exotické druhy dřeva; jeho přednostmi jsou vysoká odolnost vůči vlhkosti, hnilobě a parazitům a vysoká pevnost v porovnání s borovicí.
2. Vysoká mechanická odolnost a proti otěru – prkna vám budou sloužit mnoho let, aniž bude nutné opravit jejich upevnění k podkladu a bez problémů snesou pád těžkých předmětů z výšky. Pokrytí olejem jim poskytne přídavnou ochranu.
3. Rezistence vůči bakteriím a hnilobě – vzhledem k jedinečnému složení své mízy má sibiřský modřín vysokou odolnost proti parazitům a bakteriím. Tato vlastnost je velmi žádoucí zvláště tam, kde hrozí napadení hmyzem a mikroby. Jako v místech s běžně zvýšenou vlhkostí nebo na chatách.
4. Zvuková a tepelná izolace – díky své nižší viskozitě může modřín výborně pohlcovat úderné a pronikavé zvuky a jeho nízká tepelná vodivost působí jako doplňující zateplení podlahy.
5. Mikroklima – masivní prkna jsou čistě přírodní materiál, který navozuje útulnou atmosféru a působí blahodárně na lidský organismus.
6. Odolnost vůči opotřebení – vzhledem k vysoké hustotě dřeva snáší sibiřský modřín dobře permanentní zátěž chozením, údery i stěhování nábytku.
7. Jednoduchost pokládky – masivní terasa z modřínu má jednoduhou montáž pomoci použití kovových vrutů (či jiných spojovacích prvků z nerezu), v průběhu času nedochází k prasklinám.
8. Vzhled – jedním z hlavních důvodů proč si lidé pořizují dřevěné venkovní podlahy ze sibiřského modřínu je nádherná kresba jeho dřeva a hřejivě medové zabarvení.
9. Nátěr – díky chemickým vlastnostem modřínu nedochází u něj ke změně odstínů mořidel a olejů při nátěru, jak se to děje například u dřeva borovice. Doporučujeme opatřit dřevo olejem, který současně i vylepší celkový vzhled terasy.
10. Ohnivzdornost – je jedna z typických vlastností modřínu, který vzplane za podstatně delší dobu než jiné druhy stromů.
11. Odolnost vůči vlhkosti – nejvíce ceněná vlastnost sibiřského modřínu; pouze díky ní stojí Benátky „na vodě“ již několik století. Sibiřský modřín je vhodný především pro venkovní prostředí, kde je zvýšená vlhkost.
O příznivých účincích některých druhů stromů na lidské zdraví se ví již od pradávna. V dřevěných domech je vždy útulno a panuje tam příjemná atmosféra; lidé jsou v nich spokojení a zdraví. Domy a sauny postavené ze dřeva se v posledních letech staly velmi žádanými. Při výběru trámů se vyplatí podívat se blíže na sibiřský modřín
Výhody hranolů a trámů:
Hranoly ze sibiřského modřínu se ve srovnání s jinými tradičními stavebními materiály vyznačují značnou pevností, dlouhou životností a dalšími přednostmi. Tento jehličnan dosáhl své vysoké obliby právě díky své mechanické odolnosti, kdy i při dlouhé době používání dochází pouze k minimálním poškozením. Má ovšem i další jedinečné vlastnosti. Přednosti hranolů ze sibiřského modřínu v porovnání s jiným řezivem:
Dřevo je živý materiál, výrobky z něj dýchají a mohou měnit svoji vlhkost. To je hlavní rozdíl mezí dřevem a cihlou, betonem nebo kovem… S tím jsou také svázané některé problémy při použití dřeva jako materiálu a týká se to hlavně změny obsahu vlhkosti.
Volná (kapilární) voda vyplňuje ve dřevě lumeny buněk a mezibuněčné prostory a lehce se při běžném sušení odpaří. To je ta voda, kterou může dřevo vstřebávat a zase odevzdávat. Když hovoříme o vlhkosti řeziva, je tím myšlena právě tato volná voda. Vázaná voda je držena ve dřevě fyziko-chemickými procesy a její odstranění by bylo příliš nákladné. V přírodě se vypařuje pouze v případě přirozeného stárnutí nebo v procesu spalování, tzn., že dochází k úplnému rozpadu buněk.
Co je to profilování/hoblování prken
Omítaná prkna a hranoly (trámy) používali lidé po celá staletí a dodnes zůstávají nezaměnitelným stavebním materiálem. Není to tak dávno, kdy se k prknům a trámům přidala řeziva se složitým příčným řezem, se kterými se pracuje daleko lépe a efektivněji. Profilované řezivo je opravdu velmi dobré, otázkou je, zda si dokáže obhájit svoji cenu.
V širším pojetí znamená profilování dát výrobku určitý daný speciální tvar, zpravidla v příčném řezu. Když si vezmeme podlouhlý výrobek (5 – 6 m), profil řezu probíhá po celé jeho délce, i když v některých případech se profil v průřezu může měnit.
Prkna a hranoly, opatřené složitými profily jsou propracovanějším stavebním materiálem než obyčejné řezivo. Mluvíme tady o Klasiku, Rhombusu, podlahových prknech a palubkách… Cena takovéhoto řeziva je pochopitelně vyšší, nicméně se jedná již o prakticky hotové výrobky (hoblovaná prkna), které se mohou použít bez dalších zásadních úprav. Veškerá práce pak obnáší už jenom zkrácení na potřebnou délku a případně je můžeme na konec ještě naolejovat.
Podstatný rozdíl mezi profilovanými výrobky a ostatními je to, že jsou opatřeny perem a drážkou, díky kterým vypadá obložení celistvě, a nejsou vidět mezery mezi jednotlivými prvky.
Jaká mají hoblovaná prkna použití?
Hoblovaná prkna s velkým průřezem se dobře osvědčila při stavbě nosných a přesných konstrukcí, které musí v každém případě zůstat stabilní – podlahy, příčky, stropní a střešní konstrukce.
Tento materiál se používá na dokončovací práce, například na pokládku masivní podlahy v parních saunách. Z hoblovaných prken se vyrábí také schody, jsou z nich hezké ploty, altány a různé druhy přístřešků. Hoblované prkno je nenahraditelné v nábytkářském průmyslu. A právě ono je polotovarem pro frézované výrobky, jako jsou podlahové palubky, tatran nebo palubky obkladové.
Volba dřeva jako hlavního stavebního materiálu na plot není náhodný z následujících důvodů:
Dnes je dřevo zastoupeno na trhu převážně jehličnany. A nejlepší variantou je prkno sibiřský modřín. Takové řezivo je dostatečně tvrdé, přitom se dobře řeže i provrtává a cena ve srovnání s dubem není vysoká.
Přednost mají vodouředitelné barvy a olejí. Velmi dobře přilnou ke dřevu, zachovávají si pružnost (což umožňuje zatáhnout menší praskliny bez použití tmelu) a co je nejdůležitější – zdi zůstanou propustné pro vzduch a páru.
Provedení nátěru je úplně jednoduché: nanáší se 1 – 3 vrstvy, každá z nich ve směru kolmo na předchozí a poslední nátěr musí být proveden podél vláken dřeva. Je tu ale jeden detail: po nanesení a zaschnutí prvního nátěru se má povrch stěn přebrousit brusným papírem, v místech kde je to potřeba. Bez přebroušení zůstanou zdi na dotek drsné.
Dole na fotografiích jsou vidět vzorky odstínů oleje po provedení povrchové úpravy na terasových prknech ze sibiřského modřínu.
Je několik možností způsobu pokládky, záleží na tom, jaký druh podkladu máte připravený.
1. Pokládka prken na betonovou nebo na cementovo-pískovou vyrovnávací vrstvu se provádí pomocí speciálních lepidel, která jsou odolná vůči prudkým změnám teplot. Bezprostředně před pokládkou podlahové krytiny je potřeba prověřit rovnost a neporušenost povrchu. Je také nutné změřit vlhkost, pokud by překročila 6%, musel by být podklad ještě potažen hydroizolační vrstvou.
2. Překližkový podklad je zárukou rovného povrchu. Překližkové desky, ve tvaru čtverce nebo obdélníku, se ukládají na vrstvu tmelu nebo lepidla. Důležitým faktorem je opět obsah vlhkosti překližky, který nesmí být vyšší než 10%. Samotná montáž parket se provádí lepením. Mezi jednotlivými deskami překližky doporučujeme ponechat mezeru 5 – 10 mm, kvůli případnému roztažení působením tepla.
3. Plovoucí podlaha. Jedná se o spojení jednotlivých prken mezi sebou, která nejsou napevno přichycena ke spodní vrstvě podkladu. Tento postup zajistí vysokou pevnost podlahy a odolnost vůči kolísání vlhkosti. Způsob pokládky je vhodný do místností s podlahovým vytápěním.
4. Klasická varianta pokládky parket je montáž na rošt z latí, který může být ještě proložen tepelnou izolací. Dřevo by mělo být dobře vysušené a opatřené ochranným nátěrem.
V každém případě je potřeba dodržet všechna doporučení ohledně nástrojů a spojovacího materiálu. Při správném přístupu bude pokládka podlahy provedena rychle a kvalitně.
Olej. Protože dřevo je samo o sobě přirozeně krásné, není vždy změna jeho barvy úplně žádoucí. Oleje se často používají ke zvýraznění kresby dřeva a jeho barva přitom zůstává nebo jenom nepatrně změní odstín. Olejované podlahy mají hladký povrch a dobře se udržují. Výhodami takto ošetřených podlah je, že nejsou kluzké, a v případě jejich poškození je oprava jednoduchá.
Nedoporučujeme pokrývat lakem povrchy, pod kterými je zabudováno podlahové topení, protože může dojít k popraskání.
Pro milovníky přirozeného vzhledu dřeva jsou speciální oleje. Prkna, opatřená takovým nátěrem, získávají matový povrch. Na rozdíl od lesklého laku olej neklouže, má daleko přirozenější vzhled a je vhodný na podlahy s podlahovým vytápěním. Ke zvýšení voděodolnosti můžete použít směs oleje, vosku a pryskyřic. Vosk zabraňuje náhodné absorpci vody.
Volba druhu ochrany parket je jen na vás.
Pokud chcete mít podlahu barevnou, máte před sebou nelehký úkol, který vyžaduje odpovědný přístup. Jsou dva hlavní způsoby natónování modřínové podlahy.
Namoření. Mořidlo je barvicí prostředek, který proniká do vrchní vláknité struktury dřeva. Použitím jednoho a toho samého mořidla mohou však ve výsledku vzniknout různé odstíny, to ovlivňuje také druh dřeva, který moříte. Některá mořidla jsou ředitelná vodou.
Nátěr barvou. Barvy dodají podlaze sytý odstín a prakticky zcela překryjí strukturu dřeva. Před jejich použitím můžete na dřevo nanést biologicky aktivní přípravek na jeho ochranu.
Nábytek z přírodního dřeva má hodně výhod a my Vám teď dáme příklady.
Ekologické
V dnešní době je velká výhoda mít nábytek z přírodního dřeva, které je šetrné k přírodnímu prostředí a je ekologicky čisté – to znamená, že v sobě nemá škodlivé látky, které mohou nepříznivě ovlivnit lidské zdraví (např. formaldehyd). To se ale nedá říct o dřevotřískových deskách a dalších materiálech.
Praktické
Nábytek vyrobený z masivního dřeva je mnohem pevnější než z kompozitních materiálů (dřevotříska, dřevovláknitá deska a MDF). Proto je životnost takových výrobků mnohem delší. V nábytkářském průmyslu se navíc používají druhy dřeva, které jsou nejvíce odolné vůči vysoké vlhkosti a nepodléhají hnilobě. Výrobky z přírodního dřeva jsou proto odolné a trvanlivé a při správné péči si zachovávají reprezentativní vzhled po celou dobu své životnosti.
Estetika
Vyhoda dřeva je jeho individualita. Nábytek z masivu zdobí unikátní přírodní vzor letokruhů.
EKO styl
Při použití transparentního nátěru si nábytek z přírodního dřeva zachovává svou přirozenou strukturu. V tomto případě mluvíme o tónovací skvrně a ochraně.
Nábytek natřený lakem je chráněn před znečištěním a neabsorbuje pachy ani vlhkost.
Jedna z výhod je, že opálené dřevo získává vlastnosti zpomalující hoření. To znamená, že zvyšuje odolnost dřeva před požárem.
Dřevo obsahuje xylózu, která je výbornou živnou půdou pro bakterie, které následně způsobují výskyt hub a plísní. A to zase vede k hnilobě a ničení dřeva. Během procesu vypalování xylóza vyhoří, a proto je výskyt plísní nebo hub na spáleném dřevě extrémně nepravděpodobný.
Opálené dřevo neztrácí schopnost „dýchat“.
Všeho výše uvedeného lze samozřejmě dosáhnout pomocí moderních prostředků – speciálních impregnací a nátěrů. Snad hlavní výhodou spalování dřeva je však to, že tento způsob je na rozdíl od často dost toxických impregnací ekologický.
Tvorba fasád z pálených desek - při vytváření fasád zděných nebo dřevěných domů se takové dřevo používá velmi často. Po vypálení se materiál stává pevnějším a odolnějším, proto po dodatečném lakování nebo olejové impregnaci bude sloužit bez reklamací mnoho let. Estetika, originalita a šetrnost k životnímu prostředí jsou hlavními kvalitami páleného dřeva, což z něj činí jeden z nejoblíbenějších materiálů ve stavebnictví.
Spálené, zuhelnatělé dřevo se dokonale ochránilo nejen před dalším vznícení, ale i před biologickým zničením.
Pražení je vynikající ochranou pilot a základového bednění před podzemní vodou a hnilobou. A prvky krovu a střechy pálené touto technologií jsou odolnější vůči slunečnímu záření a srážkám.
Cena opálení dřeva záleží na stupňě:
1 stupeň - světlé opálení dřeva je velmí jemné, dochází k mírnému ztmavnutí letokruhů dřeva, barva dřeva je zpravidla hnědá.
Cena opalení za 1 stupeň - 99 kč / m2 bez DPH.
2 stupeň - střední opálení dřeva je více intenzivnější, letokruhů dřeva jsou výrazně ztmavlé, barva dřeva se mění hnědočernou se světlejšími znaly. Cena opalení za 2 stupeň - 139 kč / m2 bez DPH.
Cena kartáčovaní dřeva jsou:
1 stupeň - 99 kč / m2 bez DPH
2 stupeň - 139 kč / m2 bez DPH
Mechanické stárnutí dřeva - tato metoda se běžně označuje jako kartáčování nebo texturování dřeva.
Je známo, že struktura stromu má měkká a tvrdá vlákna. Pokud jsou měkká vlákna odstraněna metodou kartáčování, povrch se vytlačí.
Pokud chceme změnit barvu dřeva, naše společnost používá – mořidlo.
Pro konečnou úpravu vždy používáme lak.
Všechny výrobky na fotografiích již mají úpravu lakem.
Cena opálení dřeva záleží na stupňě:
1 stupeň - světlé opálení dřeva je velmí jemné, dochází k mírnému ztmavnutí letokruhů dřeva, barva dřeva je zpravidla hnědá.
Cena opalení za 1 stupeň - 99 kč / m2 bez DPH.
2 stupeň - střední opálení dřeva je více intenzivnější, letokruhů dřeva jsou výrazně ztmavlé, barva dřeva se mění hnědočernou se světlejšími znaly. Cena opalení za 2 stupeň - 139 kč / m2 bez DPH.
Cena kartáčovaní dřeva jsou:
1 stupeň - 99 kč / m2 bez DPH
2 stupeň - 139 kč / m2 bez DPH
Vzhledem k tomu, že nejsme maloobchod/velkoobchod ale dřevozpracující průmyslová výroba, všechny vaše objednávky, dotazy a fakturace řešíme pouze přes emailem. Odpověď od nás dostanete na Váš mail během 24hodin.
Vážení zákazníci a obchodní partneři, dovolte nám, abychom Vás informovali o stěhování naší společnosti do nových prostor.
Od 1.11.2024 provozovna a sídlo společností bude na adrese Strojírenská 381, 264 01 Sedlčany.
Přijímáme platby v hotovosti nebo bankovním převodem na základě zálohové faktury.
U nás není možné platit kartou